Sağlık personeline üst öğrenim sayılan bölümler
Sağlık Bakanlığı'ndan Torba Yasa Genelgesi
Hastanelere Sağlık Bakım Hizmetleri Birimi Kurulacak
112 Sağlık Personeli Mağdur Edilmemeli
Bu haber 06 Aralık 2012, Perşembe 15:39 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık Personeline Şiddet Meşrulaştırılıyor

Sağlık Personeline Şiddet Meşrulaştırılıyor
SABİM; Sağlıkçılara Şiddeti Meşrulaştırıyor‏
Tüm Sağlık-Sen’in T.B.M.M. araştırma komisyonuna sunduğu şiddetle ilgili raporunda; SABİM'in hekimler ve sağlık çalışanları üzerinde bazı hastaların ve hasta yakınlarının uyguladığı şiddeti meşrulaştıran bir mekanizma olduğunu ısrarla vurgulamıştı.

 

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, son günlerde sağlık çalışanlarına ait sivil toplum örgütlerinin sendikamız tarafından T.B.M.M. sunduğu raporun bazı bölümlerinin kamuoyuyla paylaşılmasından sonra diğer sivil toplum örgütleri de SABİM’in, Sağlık Bakanlığı tarafından hekimler ve sağlık çalışanları üzerinde bir baskı aracı olarak kullanmakta kullanıldığı yönünde açıklamalar ve kapatılması yönünde eylemler yapmalarını sevindirici buluyoruz. Ancak bu sivil toplum örgütleri de tıpkı sendikamız gibi T.B.M.M. araştırma komisyonuna şiddet ve çözüm önerileri ile ilgili olarak sundukları raporlarda ya SABİM’e hiç yer vermediler yada birkaç cümle ile geçiştirdiklerini belirtti.

 

Erözgün, Ne yazık ki diğer konularda olduğu gibi bu konuda da çalışanların yanında olmak yerine siyasi iradeyi destekleyen raporlar sunduktan sonra şimdi SABİM kapatılsın demeçlerini de çalışanlar adına önemli bir gelişme olarak değerlendiriyoruz diyerek şiddete doğru teşhis koyamayan sivil toplum örgütlerini eleştirdi.

 

SABİM’e yapılan şikâyetleri değerlendiren Erözgün, SABİM’e yapılan çoğu şikayetler trajikomik olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin ameliyattan çıkmış bir hastaya doktor hastanın yemek yememesi lazım diyor. Doktor ve hemşireye sormadan SABİM'i arayan hasta yakını “yemek vermiyorlar aç bırakıyorlar” diye çalışanları şikayet ediyor. Bunun için oradaki doktor, ve hemşirenin şikayet edilmesi herhangi bir süzgeçten geçirilmeden hastane yönetimlerince hastaya kötü muamele eden personelin cezalandırılmasını isteyen Bakanlık emri üzerine savunmaları isteniyor. Çalışanlar üzerinde yıllardır bu şekilde Mobing olarak uygulanan SABİM’in tam bir şiddet mekanizması olarak çalışanları yıldırmış ve isyan ettirmiş olduğunu belirterek şöyle devam etti.

 

Sağlık çalışanları yıllardır asılsız ve etik dışı şikâyetlerden dolayı SABİM'den yıldı, ama isyanlarını dile getiremiyor, Tayin edilmekten, sürgünden, maaş kesintisinden korkularından dolayı kendi haklarını bile savunamaz durumda, tüm moral motivasyonları bozulmuş bir şekilde hizmet sunmaya çalışıyorlar. Bu durum da bizatihi verimsiz ve kalitesi hizmet sunumuna yol açıyor dedi.

 

Erözgün, SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) uygulamasında esas beklenti yalnızca hekim ve diğer sağlık çalışanlarının şikâyet edilmesidir. Gündelik yaşamın bir parçası haline gelen şiddet ve şiddet uygulayan holiganlar şikayet etme ile yetinmeyip siyasi erkten aldığı güç ve desteği de arkasına alarak hakim, savcı ve polis yerine kendisini koyarak suç işleyenleri kendine göre yargısız infaza tabi tutarak ve bizatihi cezasını kendisi keserek uygulamaktadır. 

 

Böylece siyasi iktidar hekimler başta olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına sistemli olarak mobing uygulamakta ve uygulanmasına çanak tutulmakta olduğunu iddia etti.

Yazdır Paylaş

Bu haberin tüm hakları Parlar Ldt.Şti'ye aittir''www.saglikpersonelininsesi.com''biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Diğer Haberler

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-mail adresinizi giriniz:

İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK

Yandex.Metrica