Hastanelere Sağlık Bakım Hizmetleri Birimi Kurulacak
112 Sağlık Personeli Mağdur Edilmemeli
Üniversiteye 4/B'li Sözleşmeli Sağlık Personel Alınacak
İl Sağlık ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleştirilecek mi?
Bu haber 01 Nisan 2013, Pazartesi 14:10 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık Personeline Yıpranma Payı Geliyor

Sağlık Personeline Yıpranma Payı Geliyor
Yıllardır mücadelesi verilen sağlık personeline yıpranma payı nihayet TBMM gündemine taşındı. Yasayla asker ve polislerde bulunan yıpranma tazminat ve hakları sağlık personeline de tanınıyor.
Yasaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat taraf olduğu ve milletvekillerine ivedilikle çalışma yapılması talimatı verdiği ortaya çıktı. AKP Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın başkanlığındaki komisyonun çalışmaya başladığı ve önümüzdeki günlerde yasalaşması bekleniyor.

 

PEKİ KANUN NE GETİRİYOR

Yıprandığı tetkiklerle belirlenmiş olan sağlık personeli 5 yıldan 10 yıla kadar erken emeklilik, emeklilik tazminatına ek olarak yıpranma tazminatı, haftalık çalışma saatinden 15 saat daha az çalışma, yıllık iznine ek olarak 24 gün ek izin, tatil kamplarından yararlandırma, toplu taşımada ücret almama, çocuklarının drekt üniversiteye girmesi gibi haklardan hemen yararlanmaya başlıyor. Şiddete maruz kalan personel bu hakları hemen alabilecek.

 

PEKİ KİMLER YARARLANABİLECEK

Sağlık personelinin yıpranıp yıpranmadığı tetkiklerle sabit kılınmış olan tüm sağlık personeli bulundukları birimdeki işyeri hekimliğine müracaat ederek yararlanabilecek. Sağlık personelinin trombosit sayısına, hemoglobin ve hemotokrit değerlerine, karaciğer fonksiyon testlerine ve akciğer filmine bakılarak yıpranıp yıpranmadığı tespit edilecek. Yıpranan personel belgelerini hastane üst yazı aracılığıyla bakanlığa ve maliyeye göndererek haklardan yararlanmaya başlanacak. Personel yetersizliğine bakılmadan tüm personel bu haklardan faydalanacak.

Binlerce sağlık çalışanının her gün ölümcül hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Bulaşıcı Hastalıklar teşhis ve tedavinin her döneminde; çalışan sağlığı için risk unsuru. Hastadan bulaşan KKKA (kırım Kongo kanamalı ateşi)hastalığı nedeniyle doktorlar, hemşireler hayatlarını kaybediyor. Ameliyathanelerde, Diş Ünitelerinde çalışanlarımız kimyasallarla iç içe çalışıyor. Personel eksikliğinden kaynaklanan yoğun iş yükü, Sağlık kurumlarında yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetler, fazla mesailer sağlık çalışanlarını her geçen gün yıpratılıyor..

Sağlık çalışanlarımız 24 saat usulüne göre çok ağır şartlarda çalışmakta. Çalışmaları karşılığında verilen maaş, emeklerine karşı ölçülemez ama biz şartlarının iyi duruma gelmesi için çalışıyoruz.

 

Sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı verilmesini talep ediyoruz. Sende bizimle aynı fikirde isen kampanyamıza destek ol ve İMZALA

Kaynak: Habertürk

Yazdır Paylaş

Bu haberin tüm hakları Parlar Ldt.Şti'ye aittir''www.saglikpersonelininsesi.com''biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Diğer Haberler

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-mail adresinizi giriniz:

İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK

Yandex.Metrica