Sağlık Personeline Yıpranma Payı Geliyor

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 01 Nisan 2013, Pazartesi 14:10:03 eklenmiş ve 45843 defa okunmuştur.
Yıllardır mücadelesi verilen sağlık personeline yıpranma payı nihayet TBMM gündemine taşındı. Yasayla asker ve polislerde bulunan yıpranma tazminat ve hakları sağlık personeline de tanınıyor.


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

Yasaya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat taraf olduğu ve milletvekillerine ivedilikle çalışma yapılması talimatı verdiği ortaya çıktı. AKP Gümüşhane Milletvekili Kemalettin Aydın başkanlığındaki komisyonun çalışmaya başladığı ve önümüzdeki günlerde yasalaşması bekleniyor.

 

PEKİ KANUN NE GETİRİYOR

Yıprandığı tetkiklerle belirlenmiş olan sağlık personeli 5 yıldan 10 yıla kadar erken emeklilik, emeklilik tazminatına ek olarak yıpranma tazminatı, haftalık çalışma saatinden 15 saat daha az çalışma, yıllık iznine ek olarak 24 gün ek izin, tatil kamplarından yararlandırma, toplu taşımada ücret almama, çocuklarının drekt üniversiteye girmesi gibi haklardan hemen yararlanmaya başlıyor. Şiddete maruz kalan personel bu hakları hemen alabilecek.

 

PEKİ KİMLER YARARLANABİLECEK

Sağlık personelinin yıpranıp yıpranmadığı tetkiklerle sabit kılınmış olan tüm sağlık personeli bulundukları birimdeki işyeri hekimliğine müracaat ederek yararlanabilecek. Sağlık personelinin trombosit sayısına, hemoglobin ve hemotokrit değerlerine, karaciğer fonksiyon testlerine ve akciğer filmine bakılarak yıpranıp yıpranmadığı tespit edilecek. Yıpranan personel belgelerini hastane üst yazı aracılığıyla bakanlığa ve maliyeye göndererek haklardan yararlanmaya başlanacak. Personel yetersizliğine bakılmadan tüm personel bu haklardan faydalanacak.

Binlerce sağlık çalışanının her gün ölümcül hastalıklara yakalanma riski ile karşı karşıya kalıyor. Bulaşıcı Hastalıklar teşhis ve tedavinin her döneminde; çalışan sağlığı için risk unsuru. Hastadan bulaşan KKKA (kırım Kongo kanamalı ateşi)hastalığı nedeniyle doktorlar, hemşireler hayatlarını kaybediyor. Ameliyathanelerde, Diş Ünitelerinde çalışanlarımız kimyasallarla iç içe çalışıyor. Personel eksikliğinden kaynaklanan yoğun iş yükü, Sağlık kurumlarında yoğun iş temposunun ardından bitmek bilmeyen nöbetler, fazla mesailer sağlık çalışanlarını her geçen gün yıpratılıyor..

Sağlık çalışanlarımız 24 saat usulüne göre çok ağır şartlarda çalışmakta. Çalışmaları karşılığında verilen maaş, emeklerine karşı ölçülemez ama biz şartlarının iyi duruma gelmesi için çalışıyoruz.

 

Sağlık çalışanlarına da yıpranma hakkı verilmesini talep ediyoruz. Sende bizimle aynı fikirde isen kampanyamıza destek ol ve İMZALA

Kaynak: Habertürk

ETİKETLER : sağlık bakanlığı yıpranma payı sağlık personelien yıprenma payı personel sağlık sağlıkpersoneli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
sağlık personeline yıpranma payı
süleyman tanrıkulu 2014-07-17 02:32:57
tüm sağlık personeline yıpranma payı verilmesini gönülden temenni ediyoruz.insan hayatı ile direkt ilgilenen doğumundan ölümüne kadar hastalıkta ve sağlıkta yardıma ve şifaya koşan bizleriz.itfaiye asker ve polislere sağlanan imkanlardan bizlerde yararlanmak istiyoruz.her türlü bulaşıcı hastalık riskine karşı biz sağlık personeline koruyacak düzenlemeler yapılmalıdır.çünkü bulaşıcı hastalık geçiren hasta direk olarak muayene olmaya gelince bizler tedavi etmekteyiz.ama bizlerinde bulaşıcı hastalık geçirme riskimiz vardır.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Personel Sağlık haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica