Memur zammı, kıdem tazminatını artırdı

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 26 Ağustos 2013, Pazartesi 10:18:33 eklenmiş ve 4560 defa okunmuştur.
Bayramdan önce sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinde memura yapılan brüt 175 TL seyyanen zam, işçinin kıdem tazminatını da yükseltti.


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

İş Kanunu’na göre kıdem tazminatı, devlet memur maaş katsayısına göre belirleniyor. Son yapılan zamla işçinin yıllık kıdem tazminatı tavanı 3.254 liradan 3.429 liraya yükseldi.

 

Toplu sözleşme görüşmelerinde memurun aldığı zam, işçinin de yüzünü güldürdü. Ramazan Bayramı’ndan önce sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinde memura brüt 175 liralık seyyanen zamma bağlı olarak işçinin kıdem tazminatı da arttı. İş Kanunu’na göre kıdem tazminatı devlet memurlarının maaş katsayılarına bağlı olarak hesaplanıyor. Kıdem tazminatının tavanı ise “en yüksek devlet memuruna bir yıl için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini” geçemiyor. Kıdem tazminatı tavanları memur maaşlarında yapılan artışa göre güncelleniyor. Buna göre memurların taban maaşlarına yapılan 175 liralık zam, işçinin de kıdem tazminatında artış getirdi. 2014 için yıllık olarak yapılan ve Ocak’tan itibaren geçerli olacak seyyanen zam, bu tarihten itibaren emekli olacaklar için avantaj sağlayacak. Ocak ayı itibarıyla emekli olacak 30 yıllık bir işçi için tavandan kıdem tazminatını hak etmesi durumunda 5.250 TL kıdem tazminatı artışı sağlanacak.

 

Halen 3.254 TL olan kıdem tazminatı tavanı 2014 Ocak ayı itibarıyla memur maaş zammı dikkate alınarak yeniden güncellenecek. Bu güncellemenin ardından kıdem tazminatı tavanı 3.429 TL’ye çıkacak. Bu rakam 2014 yılının tamamı için geçerli olacak. Geçmiş yıllarda her altı ayda bir güncellenen kıdem tazminatı tavanı 2014’te tüm yılı kapsayacak şekilde uygulanacak. Bu durum ilk altı ayda emekli olacaklar için avantaj sağlarken ikinci altı ayda emekli olacaklar için dezavantaj oluşturacak.

 

Kıdem tazminatı, çalışanların en fazla ilgilendikleri hususların başında geliyor. Uzun yıllar birikim yapamayan işçiler, emeklilikte veya işten ayrılırken alacağı kıdem tazminatını güvence olarak görüyor. İşçinin alacağı kıdem tazminatı, memur maaşlarında yapılan artışa göre değişiklik gösterdiği için memura yapılan zam tüm çalışanlar tarafından yakından takip ediliyor.

 

Memur maaşlarına yapılan zammın kıdem tazminatına yansımasını değerlendiren çalışma hayatı uzmanı Tarkan Zengin, şöyle değerlendirdi: “İşçileri ilgilendiren kıdem tazminatının tavanının hesaplanmasında esas alınan aylık katsayısı ile taban aylık katsayısının artmış olması, kıdem tazminatı tavanının da artmasını sağlayacak. Bu yıl memur toplu sözleşmelerinde taban aylığa yıllık zam alındığı için, yeni kıdem tazminatı tavanı da 1 0cak 2014 tarihinden 31 Aralık 2014’e kadar geçerli olacak. Yeni katsayılar çerçevesinde hesaplamalar yaptığımızda kıdem tazminatı tavanının 3.254,44 TL’den 3.429,44 TL’ye çıktığını görüyoruz. Kıdem tazminatının oransal olarak artışı ise yüzde 5,38.”

 

Kıdem tazminatını alabilen yüzde 8

Türkiye’de kıdem tazminatı uygulamasında ciddi sorunlar yaşanıyor. Taşeron işçiler başta olmak üzere özel sektörde çalışanların önemli bir bölümü hak ettiği kıdem tazminatını alamıyor. Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre kıdem tazminatını alabilenler çalışanların yalnızca yüzde 8’ini oluşturuyor. Bu tablo nedeniyle Çalışma Bakanlığı, kıdem tazminatı fonu kurulmasını öneriyor. Ancak hak kaybına yol açacağı için fon kurulması veya benzer öneriler, çalışanlar arasında tepkiyle karşılanıyor. Uzun yıllardır tartışılan kıdem fonu önerisinin Meclis’in açılmasının ardından taşeron işçilerle ilgili düzenleme sırasında yeniden gündeme geleceği belirtiliyor. Ancak bu konuda nasıl bir çözüm bulunacağı belirsiz.

 

Zaman

ETİKETLER : memur zammı memura zam kıdem tazminatı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Memurlar haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica