Babaya ücretli doğum izni

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 14 Eylül 2013, Cumartesi 11:11:08 eklenmiş ve 4791 defa okunmuştur.
Çocuk teşvik paketinde doğum izni reformu... Kadına verilen ücretli doğum izni, istenmesi durumunda babaya verilecek. Ücretsiz izin hakkından da baba yararlanabilecek


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

Çocuk teşvik paketi hazır. Pazartesi günü Başbakan Erdoğan'a sunulacak pakette, doğum izni reformu var. Kadına verilen ücretli doğum iznini, istenmesi durumunda erkek kullanabilecek. Ücretsiz izin hakkından da erkek yararlanabilecek.

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın koordinasyonunda hazırlanan "3 çocuğa teşvik" paketi tamamlandı. Pakette en dikkat çekici konu ise babalara getirilen izin hakkı. Mevcut yasada Türkiye'de çalışan babaların doğum sonrasında 3 gün ücretli izin hakkı var. Erkek memurlarda bu süre 10 gün. İzin süresinin erkek işçi için memur düzeyine çekilmesi öngörülüyor. Yeni düzenleme işveren açısından kadın işçi çalıştırmanın dezavantajını ortadan kaldıracak. Buna göre kadına doğum sonrası verilen izin, istenmesi durumunda babaya verilecek. Yine kadının çocuğu çok küçük olduğu ya da bakacak kimse olmadığı için doğum izninin bitmesinin ardından kullandığı 6 ay ücretsiz izin hakkından da talep edilmesi durumunda anne yerine baba yararlanabilecek.

 

 

KREŞ PARASI DEVLETTEN

Babaya verilecek bu haklarla işverenin kadın çalışana sıcak bakmasının önü açılacak. Ayrıca babaya verilen bu haklarla kadınlar, çocuklarını bakıcı ya da kreş yerine babalarına bırakıp kariyerine devam edecek. Pakette yer alan en önemli düzenlemelerden biri de kreş yardımı. Ekonomik durumu iyi olmayan kadınların çocuklarının kreş parasının tamamı devlet tarafından karşılanacak. Paketle ilgili bilgi veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sosyal İşler Başkanı Nükhet Hotar, şunları söyledi: "Bugünkü genç nüfus oranlarımızı yarınlara taşıyabilmek çok önemli. Bunun yolu da her ailede en az 3 çocuğun olmasıyla mümkündür. 3 çocuk sadece mevcut demografik yapıyı koruyacaktır. Bu sayı üçten fazlaya gittikçe Türkiye nüfusu bugünkü gençlik grafiklerinden daha iyi bir noktaya taşınmış olacak. Tek çocuk ya da çocuksuz aile eğilimini dönüştürmeye yönelik bir nüfus politikası oluşturma sorumluluğu taşımaktayız."

 

 

Pakette ne var?

16 hafta olan doğum izni 18 haftaya çıkarılacak.

 

Kamu kurumlarında kreşler açılacak.

 

Annelerin doğum borçlanması hakkı 2'den 3'e yükseltilecek.

 

0-1 yaş arasında çocuğu olan anne gece çalıştırılmayacak.

 

Doğum izninin ardından ilk çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay üç ve üzeri çocuk için 6 ay yarı zamanlı çalışıp tam zamanlı maaş alacak.

 

Çalışan annelere işe dönüş garantisi verilecek.

 

Eda IŞIK/Takvim

ETİKETLER : doğum izni doğum yapan memur Erkeğe ücretli doğum izni Erkeğe doğum izni
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Basın & Medya haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica