Kadroya geçen personel Kasım KPSS tercih işlemlerine başvuru yapabilir mi?

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 30 Ağustos 2011, Salı 20:06:30 eklenmiş ve 48761 defa okunmuştur.
2011/2 KPSS tercih işlemlerine Kasım ayı içinde başvuru alınacaktır. Bu tercih kılavuzunda memur kadroları ile 399'a tabi sözleşmeli pozisyonlar yer alacaktır. Kadroya geçen sözleşmeli personel, Kasım ayındaki tercih işlemlerine başvurup başvurmayacağını sormaktadırlar.


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

4 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 632 sayılı KHK ile 200 bine yakın çalışan memur kadrosuna atandı. 4/B'li ve 4924'e göre çalışmakta olan sözleşmeli personel, 632 sayılı KHK ile kadroya geçmiştir.

2011/2 KPSS tercih işlemlerine Kasım ayı içinde başvuru alınacaktır. Bu tercih kılavuzunda memur kadroları ile 399'a tabi sözleşmeli pozisyonlar yer alacaktır. Kadroya geçen sözleşmeli personel, Kasım ayındaki tercih işlemlerine başvurup başvurmayacağını sormaktadırlar.

Bilindiği üzere KPSS yönetmeliğinde, aynı KPSS puanının ikinci kez kullanılmayacağına dair hüküm yer almaktadır. Ancak bu hüküm sadece Devlet Personel Başkanlığınca yürütülen ve ÖSYM tarafından yürütülen merkezi tercih işlemlerine yöneliktir. Merkezi KPSS tercih işlemlerinde memur kadroları ile 399'a tabi sözleşmeli pozisyonlar yer almaktadır. 4/B personel alımları ise bu kapsamda değildir.

 

Bu bağlamda, kişi 2010 KPSS puanıyla 4/B'li kadroya yerleşse ve daha sonra 632 ile kadroya geçse dahi, Kasım 2011 KPSS tercihlerine başvuru yapabilecektir.

 

Ancak 632 sayılı KHK'yla kadroya geçenler artık memurdur. Memurlar, KPSS ile yeni bir kadroya yerleştiğinde iki durum söz konusudur.

1- Yerleştiği kadro memur kadrosu ise, istifa edip geçememektedir. Çalıştığı kurumun geçişi uygun görmesi, yani muvafakat vermesi ve naklen geçmesi gerekmektedir. Nakile izin verilmediği sürece geçiş yapılamaz. Bu halde sadece nakile geçiş izni verilmeme işlemi dava konusu edilebilir. Böyle bir davada, idare mahkemesi hakimi, her iki tarafından görüşlerini dosya üzerinden okur ve kamu yararı aykırılık görmesi durumunda işlemi iptal eder. Kamu yararına aykırılık görmez ise işlemi iptal etmez.

2- Yerleşilen kadro, 399'a tabi bir sözleşmeli pozisyon ise, kişi istifa edip bu sözleşmeli göreve başlayabilir. Burada, izin, nakil, muvafakat zorunluluğu bulunmamaktadır.

Memurlar.Net

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Soru-Cevap haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica