Sağlık personeli her zaman risk altında

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 11 Kasım 2011, Cuma 00:17:49 eklenmiş ve 4735 defa okunmuştur.
Sağlık çalışanlarının can güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, sağlık çalışanlarının her zaman risk altında olduklarını kaydetti.

 

Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle getirilen hastaya müdahale eden üç doktor ile bir sağlık personeline hastalık bulaştı. Kanamalı göz hastalığı bebeklerden üç doktor ve bir hemşireye bulaştı. Brucella (peynir hastalığı) mikroorganizmasıyla laboratuvarda çalışan öğretim üyesi peynir hastalığına yakalandı gibi haberleri basından okuyoruz. Hasta, hastanın çıkartıları (balgam, idrar, dışkı, vb.), kanı ve dokularıyla uğraşan sağlık çalışanları her türlü mikroorganizmayla karşı karşıyadır. Antibiyotiğe dirençli, dünyanın en tehlikeli mikroorganizmalarının hastanelerde cirit attığını biliyoruz" dedi.

 

Yakıncı, "Plastik cerrahi asistanı önlüğünün üst cebinde bulunan cerrahi makasla manyetik rezonans görüntüleme aletinin bulunduğu odaya giriyor. Manyetik rezonans görüntüleme aleti çok kuvvetli bir mıknatıs alanı oluşturduğu için cepteki makası çekiyor ve doktor son anda makasın gözüne batmasından kurtuluyor. Çocuk acil servisinde havale geçirmekte olan çocukla birlikte 20'ye yakın hasta yakını servisin içine giriyor. Çocuk acil servisinde güvenlik görevlisi olmadığından görevli asistan, rahat çalışabilmesi için hasta yakınlarının servis dışına çıkmalarını istiyor. Asistana ağza alınmayacak küfürler ediliyor, tekmeleniyor ve itilip kakılıyor.

 

Sağlık çalışanlarının can güvenliğini nasıl sağlayabiliriz? Sağlık çalışanları acaba bu konuda sürekli eğitim alıyor mu? Sağlık çalışanları için hastane güvenliği sürekli gündemde tutuluyor mu? Aşı ile korunabilir hastalıklara karşı bağışıklığı olmayanların hastanelerde çalışmaları engelleniyor mu? Acil servis gibi riskli bölgelerde bu konuda eğitilmiş güvenlik görevlileri var mı? Elbette hastanede görevli tüm sağlık çalışanlarının görevi, hastaların tanı ve tedavilerine yardımcı olmaktır ama bu arada can sağlıklarının da korunması gerekmez mi? Sağlık çalışanları için önce güvenlik hep güvenlik" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER : sağlık personeli sağlık çalışanları sağlık çalışanı Sağlık Bakanlığı can güvenliği
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Güncel haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica