Sağlık Bakanlığı'ndan Torba Yasa Genelgesi
Hastanelere Sağlık Bakım Hizmetleri Birimi Kurulacak
112 Sağlık Personeli Mağdur Edilmemeli
Üniversiteye 4/B'li Sözleşmeli Sağlık Personel Alınacak
Bu haber 11 Kasım 2011, Cuma 00:17 tarihinde eklendi.
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sağlık personeli her zaman risk altında

Sağlık personeli her zaman risk altında
Sağlık çalışanlarının can güvenliğini nasıl sağlayabiliriz?
Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, sağlık çalışanlarının her zaman risk altında olduklarını kaydetti.

 

Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı şüphesiyle getirilen hastaya müdahale eden üç doktor ile bir sağlık personeline hastalık bulaştı. Kanamalı göz hastalığı bebeklerden üç doktor ve bir hemşireye bulaştı. Brucella (peynir hastalığı) mikroorganizmasıyla laboratuvarda çalışan öğretim üyesi peynir hastalığına yakalandı gibi haberleri basından okuyoruz. Hasta, hastanın çıkartıları (balgam, idrar, dışkı, vb.), kanı ve dokularıyla uğraşan sağlık çalışanları her türlü mikroorganizmayla karşı karşıyadır. Antibiyotiğe dirençli, dünyanın en tehlikeli mikroorganizmalarının hastanelerde cirit attığını biliyoruz" dedi.

 

Yakıncı, "Plastik cerrahi asistanı önlüğünün üst cebinde bulunan cerrahi makasla manyetik rezonans görüntüleme aletinin bulunduğu odaya giriyor. Manyetik rezonans görüntüleme aleti çok kuvvetli bir mıknatıs alanı oluşturduğu için cepteki makası çekiyor ve doktor son anda makasın gözüne batmasından kurtuluyor. Çocuk acil servisinde havale geçirmekte olan çocukla birlikte 20'ye yakın hasta yakını servisin içine giriyor. Çocuk acil servisinde güvenlik görevlisi olmadığından görevli asistan, rahat çalışabilmesi için hasta yakınlarının servis dışına çıkmalarını istiyor. Asistana ağza alınmayacak küfürler ediliyor, tekmeleniyor ve itilip kakılıyor.

 

Sağlık çalışanlarının can güvenliğini nasıl sağlayabiliriz? Sağlık çalışanları acaba bu konuda sürekli eğitim alıyor mu? Sağlık çalışanları için hastane güvenliği sürekli gündemde tutuluyor mu? Aşı ile korunabilir hastalıklara karşı bağışıklığı olmayanların hastanelerde çalışmaları engelleniyor mu? Acil servis gibi riskli bölgelerde bu konuda eğitilmiş güvenlik görevlileri var mı? Elbette hastanede görevli tüm sağlık çalışanlarının görevi, hastaların tanı ve tedavilerine yardımcı olmaktır ama bu arada can sağlıklarının da korunması gerekmez mi? Sağlık çalışanları için önce güvenlik hep güvenlik" ifadelerini kullandı.

Yazdır Paylaş

Bu haberin tüm hakları Parlar Ldt.Şti'ye aittir''www.saglikpersonelininsesi.com''biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Diğer Haberler

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-mail adresinizi giriniz:

İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK

Yandex.Metrica