Sağlık Personeli Sabit Maaş İstiyor

Bu haber SaglikPersonelininSesi.Com tarafından 29 Mart 2012, Perşembe 10:52:48 eklenmiş ve 41030 defa okunmuştur.
Sağlık çalışanları olarak döner sermaye istemiyoruz. Emsallerimiz kamu görevlilerine ödenen miktarda sabit maaş istiyor.


Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!

Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay Erözgün Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte DSP Genel Başkanı Masum Türker’i, DSP Genel Merkezi’nde ziyaret etti. Erözgün, sağlık personelinin sorunlarını aktardı ve DSP’den sorunların çözümü için destek istedi.

 

Erözgün, sağlık çalışanlarına ödenen düşük ücret, performans sistemindeki adaletsizlikler, emekli maaşlarının yetersizliği, eşi özel sektörde çalışan hekimlere ve hekim dışı sağlık çalışanlarına eş durumu tayin hakkının tanınmaması, acil servislerde hekim ve hekim dışı personel açığı, sık değişen yasal mevzuatın yarattığı kafa karışıklığı gibi sağlık çalışanlarının sorunlarına vurgu yaptı.

 

Erözgün, Sağlık çalışanları olarak döner sermaye istemiyoruz. Emsallerimiz kamu görevlilerine ödenen miktarda sabit maaş istiyoruz dedi.

 

Meclis gündemindeki sendika yasasını da eleştiren Erözgün, Memurların siyaset yasağının kaldırılmasını ve birikimlerinin siyasete yansıtılmasını istedi.

 

Sağlık çalışanlarına yapılan şiddet olaylarına da değinen Erözgün, DSP den bu konularda çalışma yaparak sağlık çalışanlarının sorunlarının çözümü için destek istedi.

 

DSP Genel Başkanı Masum Türker görüşmede hem bu sorunlarla ilgili konuştu hem de gazetecilerin soruları üzerine ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Masum Türker konuşmasında “Türkiye hem bulunduğu bölgede hem de dünya ekonomisi içinde kapladığı alan itibariyle çok önemli, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir süreç yaşıyor. Türkiye’de diğer sorunların yanı sıra sağlık kesiminde çalışanların sorunları halledilmiş değil."dedi.

 

Masum Türker'in basın mensuplarının soruları karşısında verdiği bazı cevaplar şöyle:

 

Sağlık, halkı çok yakından ilgilendiren bir konudur. Halkın bu konudaki taleplerini karşılamak ve sağlıkla ilgili tüm hizmetleri, ücretsiz olarak yerine getirmek gereklidir. Özel hizmet almak isteyenler, paralarını verip tedavi olabilirler. Bunun önünde engel yok. Hükümet, bu sorunların çözümü için gerekeni yapmamakta, tam tersine, vatandaş sosyal güvenlik şemsiyesi altında olsa bile, belli ödemeler yapma durumuyla karşı karşıya kalmaktadır. Vatandaşın aldığı her reçete için 25 kuruş ödemek zorunda olması, sağlık sektörünün içinde bulunduğu çarpık durumu en iyi şekilde göstermektedir.

 

Sağlık sektöründe çalışanların özlük hakları konusunda da eğitime, birikime, deneyime, liyakata göre değerlendirme yapılmalı ama bunun bedeli halka yansıtılmamalıdır. Çünkü sağlık hizmeti, devletin asli sorumluluklarındandır.

 

Toplu sözleşme konusunda kamuda çalışanlar için endişelerimiz var. Çünkü 12 Eylül’de referanduma sunulan ve kabul edilen anayasa değişikliği ile kamuda çalışanların sendika kurma hakkı, anayasal hak olmaktan çıkarıldı. Şu andaki düzenlemeleri, işçilerle ilgili sendikal düzenlemeler olarak görmek lazım. Hükümet’in ne yapacağı belli olmaz. Hükümet bir gece ansızın Kamu Çalışanları Sendika Kanunu’nu kaldırabilir. O zaman memurlar için toplu sözleşmenin varlığı da bir şey ifade etmez. Bu yüzden anayasa değişikliği yapılırken, öncelikle memura grevli toplu sözleşmeli sendika kurma hakkının verilmesi gerekir.

 

Memurların kuşkusuz siyasetle ilgili bir görüşleri var ve siyasette bulunmaları doğaldır. Ama bugünkü Hükümet, bırakın memurları, kamu kurumu niteliğindeki anayasal kuruluşların yöneticilerinin, kamu çalışanı olmadıkları halde, siyaset yapmalarına ‘yolsuzluğu önleme’ konusunu gerekçe göstererek engel olmaya çalışıyor. Oysa bu yasak, 1995 yılında Anayasa değişikliği ile düzenleme yapılmış ve uyum kanunlarıyla kaldırılmıştı. Şimdiki Hükümet, yönetmeliklerle, farklı düzenlemelerle bunlara da siyaset yasağını getirmeye çalışıyor. Bu durum, ileri demokrasiye geçişin değil, otoriter rejime geçişin önünü açma amacı taşıyor.

 

Masum Türker, bir gazetecinin sorusu üzerine Afganistan’da 12 askerin şehit düşmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi ve şunları söyledi:

 

Son birkaç gündür, çok önemli olaylar yaşıyoruz. Afganistan’da 12 şehit verdik. Bu şehitlerimizin içinde sağlık çalışanları da var. Kendilerine rahmet diliyorum. Yine bugünlerde şehit olan polislerimize rahmet diliyorum. Afganistan’daki olayın ardından iktidar ve muhalefet arasında bu konuya ilişkin tartışma yaşanmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü Afganistan’a gönderilen askerler, barış amaçlı gönderilmiştir. Şu anda Türkiye’den istenen, ‘savaşan asker’ gönderilmesidir.

ETİKETLER : Sağlık Personeli Sabit Maaş İstiyor sağlık çalışanları personel sağlık sağlık personel
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer Sendikalar haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
- -
İl ve Halk Sağlığı Müdürlükleri Birleşmeli mi?
EVET
HAYIR
KESİNLİKLE BİRLEŞMELİ
FİKRİM YOK
Personel Sağlık Haber | PersonelSaglik | Sağlık Personelinin Sesi Haber Platformu
© Copyright 2009 - 2014 Personel Sağlık Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen ya da tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayınlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem yapılacaktır.
PERSONEL
Türk Sağlık-sen
Sağlık Personeli
Personel Sağlık
SAĞLIK
THSK
TKHK
Sağlık-sen
SİYASET
Memurlar
Sağlık Bakanlığı
Mehmet Müezzinoğlu
KURUMSAL
Reklam
Kadromuz
Haber Gönder
LİNKLER
My Memur.Com
Memurdan Al Sat
Personel Sağlık TR
Yandex.Metrica