Kar tatillerinden dolayı telafi eğitimleri nasıl yapılacak

Kar tatillerinden dolayı telafi eğitimleri nasıl yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı MEB 15 tatil, sömestre'de kar tatilinden dolayı telafi eğitimi yapılması konusunda illere yazı gönderdi. Telafi eğitimini okullar nasıl yapabilecek. İşte ayrıntılarıyla kar tatilinden dolayı telafi eğitiminin zamanları.Ülkemizi yoğun şekilde etkisi altına alan kar yağışlarından dolayı İstanbul başta olmak üzere bir çok ilde hafta başından beri okullar tatildi. Edirne ve Kırklareli hariç eğitim öğretim tüm illerde başladı. Kar tatillerinden dolayı telafi eğitimleri ile ilgili olarak illere yazı gönderdi.

Eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, hastalık, elverişsiz hava şartları gibi nedenlerle mülki amirlerin ve il veya ilçe hıfzıssıhha kurulunun gerekli gördüğü durumlarda okullarda eğitim ve öğretime ara verilir denilmektedir. Bu kapsamda telafi eğitimlerinin nasıl yapılacağı konusunda yönetmelikler gereği düzenlemeler mevcuttur ve bu kapsamda eğitimler yapılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı da bu kapsamda telafi eğitimlerinin hafta içi ders saatleri dışında veya gerekirse ders saatleri sonunda yapılmasını istedi. 15 tatili etkilemeyecek bu karar ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin okullara göndereceği yazı ile önümüzdeki 2 haftalık süreçte okullar kendi programlarını hazırlayarak telafilerini sağlayabilecektir.

Bu kapsamda hafta içi veya hafta sonu telafi eğitimlerini yapamayan okullar gerekirse 15 tatilde telafi eğitimlerini tamamlamak zorundalar.

Telafi eğitimi ve yetiştirme programı nasıl yapılır? İlköğretim kurumlarında; eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, hastalık, elverişsiz hava şartları gibi nedenlerle il veya ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararı ile gerekli gördüğü ve mahalli mülkî idare amirinin onayladığı durumlarda okullarda eğitim ve öğretime ara verilir. Bu gibi durumlarda öğrencilerin derslerinde eksik kalan konularda telafisi için okul yönetimleri ve il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince gerekli önlemler alınır.

 Ortaokul ve imam-hatip ortaokullarında ders yılı içinde doğal afet, öğretmensizlik ve benzeri nedenlerle boş geçen dersler için yetiştirme programları uygulanır. Yetiştirme programlarında görevlendirilecek öğretmenler, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince belirlenir. Bir dersin yetiştirme programı süresi, o dersin boş geçen ders saati toplamının yarısından az olamaz


Kaynak: http://www.mymemur.com.tr/kar-tatillerinden-dolayi-telafi-egitimleri-nasil-yapilacak-84245h.htm####Memurlar
meb yarıyıl tatili telafi eğitimi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İlk Yardım Sertifikası nasıl alınır
İlk Yardım Sertifikası nasıl alınır
Erdoğan: Kamuda temizlik henüz bitmedi, devam edecek
Erdoğan: Kamuda temizlik henüz bitmedi, devam edecek