DOLAR 6,8169
EURO 7,4329
ALTIN 380,29
BIST 103.024
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 19°C
Parçalı Bulutlu

Recep Tayyip Erdoğan

Türk siyasetçi, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin genel başkanı,
Türkiye’nin 12. ve günümüzdeki Cumhurbaşkanı.
2003-2014 yılları arasında 11 yıl Türkiye başbakanlığı yaptı.
Doğum tarihi: 26 Şubat 1954 (65 yıl yaşında), Kasımpaşa
Boy: 1,85 m
Eğitim: Marmara Üniversitesi (1981)
Çocuklar: Ahmet Burak Erdoğan, Necmettin Bilal Erdoğan, Esra Erdoğan, Sümeyye Erdoğan

08.01.2020
39963
A+
A-
Recep Tayyip Erdoğan

Aslen Rizeli olan Recep Tayyip Erdoğan, 26 Şubat 1954’te İstanbul’da dünyaya geldi. 1965 senesinde Kasımpaşa Piyale İlkokulu’ndan, 1973 senesinde ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nden mezun oldu. Fark dersleri imtihanını vererek Eyüp Lisesi’nden de mezuniyet belgesi aldı. Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi’nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 senesinde mezun oldu.

Recep Tayyip Erdoğan

Gençlik yıllarından itibaren toplumsal yaşam ve siyasetle iç içe bir yaşamı yeğleyen Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve ekip ruhunun önemini kendisine oldukça genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları aralığında amatör olarak ilgilendi. Bununla birlikte bu seneler, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilenen Recep Tayyip Erdoğan’ın etken politikaya adım attığı döneme rastlamaktadır.

Lise ve üniversite yıllarında Millî Türk Öğrenci Birliği talebe kollarında etken vazife alan Recep Tayyip Erdoğan, 1976 senesinde MSP Beyoğlu Gençlik Kolu Başkanlığı’na ve aynı yıl MSP İstanbul Gençlik Kolları Başkanlığı’na seçildi. 1980 yılına kadar bu görevlerini sürdüren Erdoğan, siyasal partilerin kapatılmış olduğu 12 Eylül döneminde, hususi sektörde bir süre müşavirlik ve üst düzey yöneticilik yapmış oldu.

1983 senesinde kurulan Refah Partisi ile fiilî siyasete geri dönen Recep Tayyip Erdoğan, 1984 senesinde Refah Partisi Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 senesinde ise Refah Partisi İstanbul İl Başkanı ve Refah Partisi MKYK üyesi oldu. İstanbul İl Başkanlığı görevi esnasında öteki siyasal partiler için de model olan yeni bir örgütsel yapı geliştiren Erdoğan, bu zamanda bilhassa bayanların ve gençlerin siyasete katılımını artırmaya yönelik emekler yapmış oldu; siyasetin tabana yayılarak geniş halk kitleleri tarafınca benimsenip saygınlık görmesi yolunda mühim adımlar attı. Bu yapılanma, mensubu bulunmuş olduğu Refah Partisi’ne 1989 Beyoğlu mahalli seçimlerinde büyük bir başarı kazandırırken, yurt genelinde de parti emek harcamaları için örnek teşkil etti.

27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, siyasî kabiliyeti, ekip çalışmasına verdiği ehemmiyet, insan kaynakları ve malî konulardaki başarıya ulaşmış yönetimiyle dünyanın en mühim metropollerinden önde gelen İstanbul’un kronikleşmiş problemlerine doğru teşhis ve çözümler üretti. Su problemi, yüzlerce kilometrelik yeni boru hatlarının döşenmesiyle; çöp problemi ise devrin en çağdaş geri-dönüşüm tesislerinin kurulmasıyla çözümlendi. Hava kirliliği problemi Erdoğan döneminde geliştirilen doğalgaza geçiş projeleriyle son bulurken, kentin trafik ve ulaşım açmazına karşı 50’den fazla köprü, geçit ve çevre yolu inşa edildi; sonraki dönemlere ışık tutacak birçok proje geliştirildi. Belediye kaynaklarının doğru kullanımı ve yolsuzluğun önlenmesi amacıyla muhteşem önlemler alan Erdoğan, 2 milyar dolar borçla devraldığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin borçlarını büyük seviyede ödedi ve ayrıca 4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirmiş oldu. Böylece, Türkiye’nin belediyecilik tarihinde yeni bir çığır açan Erdoğan, bir taraftan öteki belediyelere örnek olurken, bir taraftan da halk nezdinde büyük bir itimat kazanmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Aralık 1997’de Siirt’te halka hitaben yapmış olduğu konuşma esnasında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafınca öğretmenlere tavsiye edilen ve bir devlet kuruluşu tarafınca gösterilen bir kitaptaki şiiri okumuş olduğu için hapis cezasına mahkûm edildi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine son verildi.

Recep Tayyip Erdoğan, 4 ay kalmış olduğu cezaevinden çıktıktan sonrasında kamuoyunun ısrarlı talebi ve gelişen demokratik sürecin bir sonucu olarak 14 Ağustos 2001’de dostlarıyla beraber Hakkaniyet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) kurdu ve Kurucular Kurulu tarafınca AK Parti’nin Kurucu Genel Başkanı seçildi. Milletin teveccüh ve itimatı AK Parti’yi daha kuruluşunun ilk senesinde Türkiye’nin en geniş halk desteğine haiz siyasî hareketi hâline getirdi ve 2002 yılı genel seçimlerinde üçte ikiye yakın parlamento çoğunluğuyla (363 milletvekili) tek başına iktidara taşıdı.

Ile alakalı mahkeme sonucu sebebiyle 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili talibi olamayan Erdoğan, meydana getirilen yasal düzenlemeyle milletvekili adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üstüne, 9 Mart 2003’te Siirt ili milletvekili yenileme seçimine katıldı. Bu seçimde oyların yüzde 85’ini alan Erdoğan, 22. Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.

15 Mart 2003 tarihinde Başbakanlık görevini üstüne alan Recep Tayyip Erdoğan, aydınlık ve devamlı kalkınan bir Türkiye idealiyle, hayatî öneme haiz birçok düzeltim paketini kısa süre içinde uygulamaya koydu. Demokratikleşme, şeffaflaşma ve yolsuzlukların engellenmesi yolunda büyük mesafeler katedildi. Buna paralel olarak ülke ekonomisi ve cemiyet psikolojisini negatif yönde etkileyen ve on senelerdir çözülemeyen enflasyon denetim altına alındı, itibarını tekrardan kazanan Türk Lirası’ndan 6 sıfır atıldı. Devletin borçlanma faiz oranları aşağı çekildi, şahıs başına düşen millî gelirde büyük artış gerçekleştirildi. Ülke tarihinde daha ilkin görülmemiş hız ve sayıda baraj, konut, okul, yol, hastane ve enerji santrali hizmete girdi. Tüm bu pozitif yönde gelişmeler, bazı yabancı gözlemciler ve Batılı liderler tarafınca “Sessiz Devrim” olarak adlandırıldı.

Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde ülke tarihinin dönüm noktası olarak nitelenen başarıya ulaşmış girişimlerine ek olarak, akılcı dış politikası ve yoğun ziyaret-temas trafiğiyle Kıbrıs problemininin kalıcı çözüme kavuşturulması ve dünyanın çeşitli ülkeleriyle verimli ilişkiler geliştirilmesi mevzularında mühim adımlar attı. Tesis edilen istikrar ortamı iç dinamikleri harekete geçirirken, Türkiye’yi bir merkez ülke hâline getirdi. Türkiye’nin tecim hacmi ve siyasal gücü, yalnız içinde bulunmuş olduğu coğrafî bölgede değil, internasyonal alanda da hissedilir düzeyde arttı.

Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde %46,6 oy alarak büyük bir zafer kazanan AK Parti’nin Genel Başkanı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin 60. Hükûmeti’ni kurdu ve yeniden güvenoyu aldı.

Recep Tayyip Erdoğan, 12 Haziran 2011 seçimlerinden de daha büyük bir zaferle çıktı ve % 49,8 oy alarak 61. Hükûmeti kurdu.

10 Ağustos 2014 Pazar günü, Türk siyasal tarihinde ilk kez direkt halkın oylarıyla ve ilk turda 12. Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017 tarihindeki halk oylamasında kabul edilen Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanının partili olabilmesinin önünün açılmasının peşinden Recep Tayyip Erdoğan, 21 Mayıs 2017 tarihinde meydana gelen 3. Muhteşem Büyük Kongrede, kurucusu olduğu AK Parti’nin Genel Başkanlığına tekrardan seçildi.

24 Haziran 2018 Pazar günü meydana getirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde %52.59 oy oranıyla tekrardan Cumhurbaşkanı seçildi.

16 Nisan 2017’de kabul edilen Anayasa değişikliği ile hayata geçirilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak 9 Temmuz 2018 tarihinde yemin ederek görevine başladı.

Recep Tayyip Erdoğan, evli ve 4 çocuk babasıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.