Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 15°C
Az Bulutlu

657 Sayılı Kanunun 10. Maddesi: Amir Konumunda Olan Memurlar

657 Sayılı Kanunun 10. Maddesi: Amir Konumunda Olan Memurlar
10.02.2020
2093
A+
A-

Bildiğiniz benzer biçimde memurlar ile ilgili, memurların hizmet şartları, nitelikleri, memurların atanma ve yetiştirilmeleri, ilerleme ve yükselmeleri, ödev, hak, yüküm ve sorumlulukları, aylıkları ve ödenekleri, ile özlük işleri ile ilgili tüm düzenlemeler 657 sayılı devlet memurları kanununda açıklanmıştır. İlgili kanun memurlar ile ilgili ana hatları çizerken detaylar yönetmelikler ile kanuna uygun olarak kurumlara gore desteklenmiştir.

Amir konumun da olan memurlar ile ilgili bazı detaylara da, gene 657 sayılı kanunda yer verilmiştir. İlgili kanunun 10. Maddesi,  amir konumunda olan devlet memurlarının vazife ve sorumluluklarını açıklamaktadır.

AMİR KONUMUNDAKİ MEMURLAR MEVZUATA UYGUN YÖNETİRLER

İlgili kanunun 10. Maddesi incelendiğinde, Amir konumunda olan devlet memurlarının, yürüttükleri görevi ile ilgili tarif ilk fıkrada yer almıştır. Amirler; vazife yaptıkları kurum ya da birimde kanun ve öteki mevzuatla belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlarını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve denetim etmekten görevli görevli olan kişiler olarak tanımlanmaktadır.

HAKKANİYET VE EŞİTLİK AMİRİN SORUMLULUĞUDUR

Amir konumunda olan memurlar, maiyetinde bulunan memurlar içinde eşitliğe ve hakkaniyete ehemmiyet ve itina göstermelidir. Bu haberi yapmamızdaki aslolan nedenlerden biride bu mevzuları bir kez daha göz önüne sermektir. Amir…

Haberin devamı için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.