DOLAR 6,7714
EURO 7,4215
ALTIN 375,56
BIST 103.024
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 22°C
Gök Gürültülü

Aday Memur İstifa Ederse Yeniden Atanmak İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?

Aday Memur İstifa Ederse Yeniden Atanmak İçin Bekleme Süresi Ne Kadar?
26.01.2020
1873
A+
A-

Bu haberimizde aday memurun çekilme etmesi durumunda yine kamu personeli olması için ne kadar beklemesi gerektiği yönünde tarafımıza iletilen bir soruya cevap aramaya çalışacağız. Sağlık Personelinin Sesi olarak tarafımıza iletilen sual şu şekildedir.

MY MEMUR TAKİPÇİSİ SORU: Merhaba. Ben aday memurken çekilme ettim. Bu yıl öğretmenlik alımında kontenjandayım. Sorum şu: aday memurların yine kamu personeli olması için bekleme süresi ne kadardır? Teşekkür ederim.

ADAY MEMUR İSTİFA EDERSE BEKLEME SÜRESİ NE KADAR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 56 ve 57. maddesine bakılırsa, aday memurluk süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim ve yetişim devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenler ile aylıktan kesme yada aşama ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların ilişiklerinin kesileceği belirtilmektedir. Bu şekilde ilişikleri kesilen aday memurlar 3 yıl süresince devlet memuru olarak yine atanamazlar.

Lakin eğer aday kamu personeli usulüne uygun şeklide memuriyetten çekilir ise durum birazcık farklıdır. 657 Sayılı DMK  97. maddesinin 1. fıkrasının a bendinde bu durumlar açıklanmıştır. 

– Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle
memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz yada kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin…

Haberin devamı için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.