SON DAKİKA

DAİRE BAŞKANLARINDAN BAZILARI 3600 EK GÖSTERGEDEN YARARLANAMIYOR

Bu haber 18 Kasım 2018 - 7:47 'de eklendi ve 52 kez görüntülendi.

Kamuda “Daire Başkanı” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından bazıları hakkında 3000 ek gösterge uygulanıyor.657 sayılı Devlet Memurları Kanunu eki (II) Sayılı Ek Gösterge Cetvelinde yer alan belirlemelere göre,  kamu kurum ve kuruluşlarına ait “Daire Başkanı” unvanlı kadrolarda görev yapan Devlet memurlarından bazıları hakkında 3000 ek gösterge uygulanıyor.
Kanun eki (II) Sayılı Ek Gösterge Cetveline göre; Bakanlık, Genel Müdürlük, Başkanlık, Yargı Kuruluşları, Yüksek Öğretim Kuruluşları ve Bağlı ve İlgili Kuruluşlardaki “Daire Başkanı” unvanlı kadrolarda bulunanlar için 3600 olarak belirlenmiş bulunmaktadır.Ek göstergesi 3600’den düşük olan Daire Başkanları
Kamuda görev yapan “Daire Başkanı” kadro unvanlı Devlet memurları 3600 ek göstergeden (daha yüksek ek gösterge uygulanan bazı kurumlar da bulunmaktadır) yararlanabilirken, Mahalli İdareler ile bunların Bağlı ve İlgili Kuruluşlarında “Daire Başkanı” unvanlı kadrolarda görev yapanlar hakkında ise 3000 ek gösterge uygulanmaktadır.
Öte yandan, söz konusu Daire Başkanlarının ek göstergesinin de 3600’e yükseltilmesi konusunda 2. ve 3. Dönem Toplu Sözleşmelerde çeşitli kararlar yer almasına rağmen, buna ilişkin herhangi bir düzenlemenin bugüne kadar yapılmamış olduğu görülmektedir.
Ayrıca, 2013 ve 2015 yıllarında imzalanan toplu sözleşmelerde yer verilen ve 2017 yılında imzalanan toplu sözleşmede yer almayan ek gösterge artışını ne zaman gerçekleşeceği ise ilgi personel tarafından merak edilmektedir.
Toplu sözleşmelerdeki konuya ilişkin kararlar
2013 yılında imzalanan ve 2014 ile 2015 yıllarını kapsayan 2.Dönem Toplu Sözleşmede, büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi konusunda çalışma yapılacağı kararlaştırılmıştır.
2015 yılında imzalanan ve 2016 ile 2017 yıllarını kapsayan 3.Dönem Toplu Sözleşmede ise, büyükşehir belediyelerine bağlı kuruluşların kadrolarında çalışmakta olan daire başkanlarının ek göstergelerinin 1/1/2016 tarihinden geçerli olmak üzere artırılması yönünde yasal düzenleme yapılması kararlaştırılmıştır.
2017 yılında imzalanan ve 2018 ile 2019 yıllarını kapsayan 4.Dönem Toplu Sözleşmede ise, Daire Başkanı ek göstergeleri konusunda herhangi bir karar yer almamıştır.
Ancak, konuya ilişkin ilk toplu sözleşmenin yayımlanmasının üzerinden 5 yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen, ilgili Daire Başkanlarının ek göstergelerinin artırılmasına yönelik herhangi bir düzenleme ortaya konulmamıştır. Buna karşın, son 5 yıl içerisinde çeşitli unvanlardaki kadroların ek göstergelerinde artış yapan bazı düzenlemeler de yürürlüğe konulmuştur.

Kaynak: memurunyeri.com

Kaynak: Haberin devamı için tıklayınız

Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
free online course
download samsung firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy course download free
Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 oy, Ortalama: 0 puan]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Güzel --> 3
  • Çok Güzel --> 1
  • Berbat --> 2
Gönder
Sonuçlar
Yandex.Metrica