Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 16°C
Parçalı Bulutlu

Geçici ve Mevsimlik İşçilere Kadro TBMM Gündemine Geliyor! Kamuda Geçici İşçi Çalıştırılması Sonlandırılması TBMM’de

Geçici ve Mevsimlik İşçilere Kadro TBMM Gündemine Geliyor! Kamuda Geçici İşçi Çalıştırılması Sonlandırılması TBMM’de
10.02.2020
2063
A+
A-

Şubat 2020 itibarıyla İş Kanunu ve Kamuda Geçici İş Pozisyonlarında Çalışanların Devamlı İşçi Kadrolarına yada Sözleşmeli Personel Statüsüne Geçirilmeleri, Geçici İşçi Çalıştırılması ile Bazı Kanunlarda Değişim Yapılması Hakkında Kanunda Değişim Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu.

TBMM’ye Şubat 2020 itibarıyla sunulan kanun teklifi ile kamu kurum ve kuruluşları ile bağlı ortaklıklarda geçici ve mevsimlik işçi olarak çalışanların ekibe geçirilmesi ve kamuda geçici işçi çalıştırılması uygulamasının sonlandırılması amaçlanıyor. Mevzunun gündeme gelmesi ve işçilerin devamlı kadro almasının yolu açılması için “Sağlık Personelinin Sesi” olarak kanun gerekçelerini yayımlıyoruz.

Kamu kurum kuruluşları ve bağlı ortaklıklarda geçici ve mevsimlik işçi olarak çalışanlar hak kaybı yaşamaktadır.

Anayasanın 90’ıncı maddesinin son fıkrasında “Usulüne gore yürürlüğe konulmuş milletlerarası antlaşmalar kanun hükmündedir. Bunlar hakkında Anayasaya aykırılık iddiası ile Anayasa Mahkemesine başvurulamaz. Usulüne gore yürürlüğe konulmuş temel hak ve özgürlüklere ilişkin milletlerarası antlaşmalarla kanunların aynı mevzuda değişik hükümler içermesi sebebiyle çıkabilecek uyuşmazlıklarda milletlerarası antlaşma hükümleri esas alınır.” denilmektedir.

Birleşmiş Milletler İnsan Haklan Evrensel Bildirgesinin…

Haberin devamı için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.