Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 21°C
Az Bulutlu

Kamu’nun 4 İstihdam Şekli! Memurlar, Sözleşmeli Personel, Geçici Personel ve İşçiler

Kamu’nun 4 İstihdam Şekli! Memurlar, Sözleşmeli Personel, Geçici Personel ve İşçiler
19.01.2020
3453
A+
A-

Kamuya personel alımı kaç şekilde gerçekleşir sorusunun yanıtını sizlere bu haberimizde vermeye çalışacağız. Bu haberimizi 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa gore sizler ile paylaşacağız.

KAMU İSTİHDAM ŞEKİLLERİ

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.Maddesi kamuda çalışacak olan personellerin statüsünden bahsetmektedir. İlgili maddeye gore kamuda 4 istihdam şekli bulunmaktadır. Bunlar ilgili maddede kamuda işlerin memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler aracılığı ile yürütülmüş olduğu şeklinde açıklanmıştır.

Memurlar:

657 Sayılı kanuna gore memurların tanımı yapılmıştır. Mevcut kurum biçimine bakılmaksızın, Devlet ve öteki kamu tüzel kişiliklerince genel yönetim esaslarına gore yürütülen asli ve devamlı kamu hizmetlerini ifa ile görevlendirilenlere kamu personeli denilir.

Bu tanımlama haricinde kurumlarda genel siyaset tespiti, araştırma, planlama, programlama, yönetim ve denetim şeklinde işlerde görevli ve yetkili olanlar kişilere de kamu personeli denilmektedir.

Sözleşmeli Personel:

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4.Maddesinin B Fıkrası ise sözleşmeli personelin tanımını vermekte ve Kamuda 2. istihdam şekli olarak gösterilmektedir. 657’ye gore sözleşmeli personel; Kalkınma planı, senelik program ve iş programlarında yer edinen mühim projelerin hazırlanması, gerçekleştirilmesi, işletilmesi ve işlerliği için koşul olan, zaruri ve istisnai hallere…

Haberin devamı için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.