SON DAKİKA

SAĞLIK MAZERETİYLE MEMURUN TAYİN İSTEYEBİLECEĞİ HALLER

Bu haber 19 Kasım 2018 - 5:29 'de eklendi ve 10 kez görüntülendi.

Sağlık mazeretine istinaden memurların yer değiştirmesi mümkün olabilmektedir.Yer değiştirme suretiyle atamaya (rotasyona) tabi Devlet memurlarının bazı mazeretleri ortaya çıktığında, istemeleri halinde; bulundukları yerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka bir yere atanabilmekte veya bulundukları yerdeki zorunlu çalışma süresini tamamlamalarına rağmen aynı yerde kalabilmektedirler.
Kurumlarında rotasyon uygulaması kapsamında olan memurların, bulundukları yerdeki zorunlu çalışma süresine bakılmadan, istekleri üzerine başka yere atanması veya aynı yerde kalma sürelerini uzatması sonucunu doğuran mazeretler arasında “sağlık mazereti” de bulunmaktadır.
Sağlık mazeretinin yer değiştirmeye gerekçe olabileceği haller
Memurun kendisinin, eşinin, annesinin, babasının, bakmakla yükümlü olduğu çocuklarının veya yargı kararıyla vasi tayin edildiği kardeşinden;
-herhangi birinin sağlık durumunun, memurun mevcut görev yeri sebebiyle tehlikeye düştüğü/düşeceği durumlarda,
-herhangi birinin hastalığının, memurun görev yaptığı yerde tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda,
memur, sağlık mazeretine istinaden yer değiştirmeyi talep edebilir.
Sağlık mazeretine istinaden yer değişikliği yapılırken, memur aynı hizmet bölgesindeki başka bir hizmet alanına veya bu yolla mazeretinin karşılanamaması durumunda ise başka bir hizmet bölgesinde kurumu tarafından ihtiyaç duyulan ve mazeretinin karşılanabileceği bir hizmet alanına ataması yapılabilir.
Sağlık mazeretinin belgelendirilmesi
Sağlık mazereti gerekçesiyle yer değiştirme talebinde bulunan memurun bu talebinin kurumu tarafından yerine getirilmesi, söz konusu mazeretin belgelendirilmesi ile mümkün olabilmektedir.
İlgili mevzuatta yer alan düzenlemeye göre;
-Sağlık mazeretinin, eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi gerekir.
-Sağlık mazeretiyle yer değiştiren memur, her yıl Ocak ayında eğitim ve araştırma hastanesi veya üniversite hastanesinden alacağı sağlık kurulu raporuyla bu mazeretinin devam ettiğini belgelendirmesi gerekir.
-Sağlık mazereti nedeniyle zorunlu çalışma süresini tamamlamadan başka hizmet bölgesine atanan memura, mazeretinin ortadan kalkması durumunda,  zorunlu hizmet süresinin eksik kalan kısmının tamamlatılması gerekir.
-Sağlık mazeretine dayalı yer değiştirmeler için ilgili kurumlarda geçerli olan atama dönemleri beklenmez.
Sağlık mazeretini belgelendiren rapor
Devlet Memurlarının Tedavi Yardımı Ve Cenaze Giderleri Yönetmeliği, sağlık mazeretiyle yer değiştirme talebinde bulunabilmesi için memurun alması gereken sağlık raporunun nasıl olması gerektiğini belirlemiştir.
Bu belirlemeye göre, alınacak sağlık kurulu raporunda;
**Mazerete konu hastalığa ilişkin esas arıza, teşhis, seyri, muhtemel akıbeti, yapılan ve tavsiye edilen tedavi, her ihtisas dalına ait bulgular ve gerekli laboratuvar muayene sonuçlarının açıkça yer alması gerekir.
**Hastalığa ilişkin bulgular ile laboratuvar muayene sonuçlarının açıkça yer alması gerekir.
**Hastanın hangi özelliklere sahip sağlık kurumu bulunan veya hangi iklim ve coğrafi şartların hakim olduğu yerde bulunması gerektiğine ilişkin karar ve sebeplerin açıkça yer alması gerekir.

Kaynak: memurunyeri.com

Kaynak: Haberin devamı için tıklayınız

Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
udemy free download
download mobile firmware
Free Download WordPress Themes
udemy course download free
Bu yazıyı değerlendir
[Toplam: 0 oy, Ortalama: 0 puan]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Sitemizi Nasıl Buldunuz?

  • Güzel --> 3
  • Çok Güzel --> 1
  • Berbat --> 2
Gönder
Sonuçlar
Yandex.Metrica