DOLAR 7,6224
EURO 9,0409
ALTIN 459,22
BIST 1.324
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 10°C
Çok Bulutlu

Sözleşmeli Personelin Askerlik Durumu Nasıl Olur, Sözleşmeli Personel Askere Gidebilir mi?

Sözleşmeli Personelin Askerlik Durumu Nasıl Olur, Sözleşmeli Personel Askere Gidebilir mi?
06.02.2020
2273
A+
A-

Kıymetli Sağlık Personelinin Sesi Takip edenleri. My kamu personeli olarak kamu personeli, işçi kamu mensubu, sözleşmeli personellerin tarafımıza ilettiği soruları yanıtlarını kanunlara, yönetmeliklere ve genelgelere bakılırsa cevaplandırmaya çalışıyoruz.

Gene Tarafımıza gelen bir mailde takipçimiz sözleşmeli mensubu olarak vazife yaptığını ve askere gitmek istediğini, askere gitmek için iyi mi bir yol izleyeceğini, askerlik dönüşü göreve başlayıp başlayamayacağını tarafımıza sual olarak yöneltmiş. Bizde Sağlık Personelinin Sesi ekibi olarak takipçimizin sorusuna cevap aramaya çalışacağız.

SÖZLEŞMELİ PERSONEL ASKERE GİDEBİLİR Mİ?

Sözleşmeli personeller, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile, kamuda sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan personeller olarak tanımlanmıştır. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda sözleşmeli personelin çalıştırılması ile ilgili birçok detay yer almıştır. Bunlardan biride yeni meydana getirilen düzenleme ile eklenen; Ek Madde 1- Tekrardan Hizmete Alınma da yer edinen bilgilerdir.

İlgili EK Maddeyi incelediğimizde; “ Doğum, evlat edinme, kamu personeli yada öteki personel kanunlarına tâbi olan eşinin yurt haricinde devamlı göreve atanması yada minimum altı ay süreyle yurt haricinde geçici olarak görevlendirilmesi ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshedilen sözleşmeli personelin pozisyonu saklı tutulur ve istekleri halinde bu…

Haberin devamı için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.