Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara 16°C
Parçalı Bulutlu

Yeni Sözleşmeli Personel Ataması Olacak Mı ? Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Başvuru Süreci Bitti

03.11.2019
2373
A+
A-

’na yapılacak 29 bin personel alımında, değişik branşlardan toplam 12 bin personelin ataması geçen ay gerçekleştirildi ve binlerce aday hayaline kavuştu. ÖSYM üstünden alınan tercihlerin peşinden meydana getirilen atama işlemlerinin akabinde geriye kalan sağlık çalışanı atamaları için müracaat tarihinin ilanı planlanıyor. Ayrıca 2019 Yılı 3. Dönem ilk kere ve tekrardan atama kurası hakkında duyuru geldi. Başvurular 23-30 Ekim tarihleri içinde kabul edilecek.
’nın 2019 senesinde gerçekleştireceği sağlık çalışanı alımlarına yönelik beklentiler adaylarca devam ediyor. Ağustos ayında meydana getirilen 12 bin sağlık çalışanı atamasının sonuçlarının açıklanmasından sonrasında bu kez 17 bin sağlık çalışanı ataması için sürecin başlaması binlerce aday tarafınca planlanıyor.
2019 Yılı 3. Dönem İlk Kere ve Tekrardan Atama Kurası Hakkında Duyuru
Başvurular 23.10.2019 Çarşamba – 30.10.2019 Çarşamba (Saat 18:00’e kadar) tarihleri içinde Personel Data Sistemi (PBS) üstünden alınacaktır.
2019 YILI 3. DÖNEM İLK DEFA VE YENİDEN ATAMA KURASI İLAN METNİ
Hizmetleri Temel Kanununun ek birinci maddesi ile Kamu Kurum ve KuruluşlarınaAçıktan Kura ile Atanacak Bazı Mensubunun Atama Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmelikhükümlerine nazaran ve Bağlı Kuruluşları ile öteki kamu kurum ve müesseselerinin ihtiyaçlarıiçin, tıpta uzmanlık mevzuatına nazaran uzman olanlar ile uzman doktor, doktor, uzman diş tabibi, diş tabibi veeczacı kadrolarına ilk kere yada tekrardan yapılacak atama-yerleştirme iş ve işlemleri duyuru edilen takvimçerçevesinde noter tarafınca bilgisayar ortamında kura ile yapılacaktır.
A-GENEL ESASLAR
1) Kura başvuruları Personel Data Sistemi (PBS) üstünden yapılacaktır.2) Kura yeri ve saati (https://yhgm.saglik.gov.tr) web adresinden duyuru edilecektir.3) Adaylar tarafınca kesinleştirilen başvurular imzalanarak duyuru edilen takvim çerçevesinde T.C. SağlıkBakanlığı Genel Evrak Şubesi Bilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001Cad. No:9 06800 Çankaya/ANKARA adresinde olacak şekilde kargo ile gönderilecek yada elden teslimedilecektir.4) 2527 sayılı Kanun kapsamında bulunan Türk Asil Yabancıların resmi kurumlardan alınan Türk soyluolduklarına dair belgeyi kura müracaat formu ile beraber göndermeleri gerekmektedir.5) Elden yapılacak teslimler, bizzat müracaat sahibi tarafınca yada noterce vekâlet verilen kişilertarafından yapılacaktır. Aksi takdirde evrak teslim alınmayacaktır.6) Gönderilen belgelerin takvimde belirtilen süre içinde Bakanlığına ulaşmaması halindesorumluluk müracaat sahibine aittir.7) Başvuracak adaylar Personel Data Sistemi (PBS) üstünden açılacak münhal bölgeleri göz önündebulundurarak duyuru edilen takvim çerçevesinde en fazla on (10) tercih yapabileceklerdir. Genel kura ileyerleşmek istediğini belirten adaylar, tercihlerine yerleşememesi halinde boş kalan münhallere genel kuraile yerleştirilecektir.8) Kura başvurusunda bulunup başvurusunu iptal ettirmek isteyenler, 05 Kasım 2019 Salı – 11 Kasım2019 Pazartesi saat 18:00’ e kadar PBS üstünden elektronik ortamda kura başvurusunu iptal edebilirler.Kura başvurusunu iptal ettirenler bu kuraya tekrardan başvuruda bulunamazlar.9) Devlet memurluğundan çekilen ve çekilmiş sayılanların tekrardan atanmalarında 657 sayılı DevletMemurları Kanununun 97 inci maddesindeki süreler dikkate alınır. Sadece, bu durumda olanlardan, kurason müracaat zamanı itibari ile engel hallerinin bitimine bir ay kalmış olanların başvuruları kabul edilecektir.10) ve Bağlı Kuruluşları kadrolarına yerleşen adayların atama tebligatında, adayınbaşvuruda belirttiği adres esas alınacaktır.11) Kura sonucu herhangi bir kadro yada pozisyona yerleşenler, kura sonuçlarının ilanından itibaren biryıl süreyle yeniden kuraya başvuramayacaklardır.12) İlan metninde belirtilen şartlara uymayan adayların başvuruları kabul edilmeyecektir. Başvurularısehven kabul edilip kura ile yerleştirilmiş olanların atamaları yapılmayacak, atamaları yapılmış olsa dahiiptal edilecektir.
B- KURAYA BAŞVURABİLECEK ADAYLAR VE ARANAN ŞARTLAR
1) Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartlarıtaşımaları gerekmektedir.2) Bakanlık ve Bağlı Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Müesseselerinde 657 sayılı Kanunun 4/A maddesinetabi Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki öteki statülerde vazife icra eden eczacı, diş tabibi ve uzmandiş tabipleri,3) İlk kere yada tekrardan atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğübulunmayan doktor ve uzman tabipler,4) Kamu kurum ve müesseselerinde 657 sayılı Kanuna doğal olarak Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki diğer2statülerde vazife icra eden ve kura son müracaat zamanı itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamışolan doktor ve uzman tabipler,5) Kura son müracaat evveliyatına kadar mezun olmuş ve en geç 30 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 18:00’ekadar Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca mezuniyet belgesi uzmanlık tescilleri yapılmış olan uzman(TUTG) ve uzman diş tabipleri,6) Kura son müracaat evveliyatına kadar mezun olmuş diş tabibi ve eczacılar (T.C. Bakanlığının diplomatescilleri ile ilgili hizmet veren data bankasında (http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/) müracaat yapılanunvanda mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olmayan diş tabibi ve eczacılar; tercih formu ilebirlikte mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesi yada diplomanın fotokopisini göndermeleri,ek olarak yurtdışı diplomasına haiz olanların denklik belgelerini göndermeleri gerekmektedir.)7) 5335 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi, 5947 sayılı Kanun’un 18 inci maddesi kapsamında, emekliolan doktor ve uzman tabipler bu kuraya Bakanlığımız ve Bağlı Müessese kadrolarını tercih ederekbaşvurabilirler. Bakanlığımız dışındaki kurumlara yerleşen emekli (doktor ve uzman tabiplerin) atamalarıgerçekleştirilmeyecektir.8)Belgeleri noksan olan, duyuru metninde belirtilen süre içinde başvurmayan, müracaat formu imzasız olan,evrakları belirtilen süre içinde Bakanlığımıza ulaşmayanlar, yanlış müracaatta bulunan, PBSüzerinden başvurusunu kesinleştirmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
C-KURAYA BAŞVURAMAYACAKLAR
1) Devlet hizmeti yükümlüsü olan doktor ve uzman tabiplerin,2) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımayanların,3) Emekli olan eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabiplerinin,4) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa doğal olarak olarak ve Bağlı Kuruluşlar ile öteki kamukurum ve müesseselerinde halen vazife yapmakta olanların,5) 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 40 ıncı maddesinde belirtilen yaş haddinidoldurmuş olanların,6) Bakanlığında kura son müracaat zamanı itibariyle halen 4924 sayılı Kanun kapsamında sözleşmeliolarak çalışanların,Başvuruları kabul edilmeyecektir.
Ç-ATAMAYA ESAS İSTENEN BELGELER
1) Kura sonrasında ve Bağlı Kuruluşlar kadrolarına yerleşen adayların atamaişlemlerinin tamamlanması için aşağıda belirtilen atamaya esas belgeler müracaat dilekçeleri ilebirlikte; duyuru edilen takvim çerçevesinde yerleştikleri kurumun ekte belirtilen adresinde olacak şekildekargo ile gönderilecek yada elden teslim edilecektir.a) Adli sicil durumunu beyan eden imzalı dilekçe.b) Askerlikle ilişiklerinin olmadığına dair durumunu beyan eden imzalı dilekçe. (Bakaya olanlarınatamaları yapılmayacaktır)c) Görevini sürekli yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmadığını beyan eden imzalıdilekçe.d) Vesikalık fotoğraf. (son altı ay içinde çekilmiş 6 tane)e) Mal bildirim formu.f) Öteki kamu kurum ve müesseselerinde vazife yapmakta iken görevlerinden ayrılmış olanların, en sonçalıştıkları kurumlarından alacakları onaylı hizmet cetveli.g) Kamu kurum ve müesseselerinde sözleşmeli çalışanlar ve hususi tesislerinde çalışanlarkurumlarıyla ilişiklerinin kesildiğine dair belge.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin birinci fıkrasının (A)8. alt bendi “Güvenlik soruşturması ve/yada arşiv araştırması yapılmış olmak.” hükmü gereğince,Kura sonrasında ve Bağlı Kuruluşlar kadrolarına yerleşen adaylar hakkında güvenliksoruşturması ve arşiv araştırması yapılacak olup güvenlik soruşturmaları ve/yada arşiv araştırmalarısonuçlandıktan sonrasında atamaları yapılacaktır. Güvenlik soruşturması negatif sonuçlananların atamasıyapılmayacak, yapılmış olsa dahi iptal edilecektir.

SAĞLIK BAKANLIĞI KADRO VE POZİSYONLARINA YERLEŞEN ADAYLAR ATAMAYAESAS BELGELERİNİ AŞAĞIDA BELİRTİLEN ADRESE TESLİM EDECEKLERDİR.DİĞER KURUMLARIN KADRO VE POZİSYONLARINA YERLEŞEN ADAYLAR İSEATAMAYA ESAS BELGELERİNİ ATANDIKLARI KURUMA TESLİM EDECEKLERDİR.T.C. SAĞLIK BAKANLIĞIYÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜBilkent Yerleşkesi Üniversiteler Mahallesi Dumlupınar Bulvarı 6001 Cad. No:9 06800Çankaya/ANKARAİletişim: 0 (312) 585 10 00
2019 YILI 3. DÖNEM İLK DEFA VE YENİDEN ATAMA KURASI TAKVİMİ
atama kurası 2020
KURAYA BAŞVURABİLECEK ADAYLAR VE ARANAN ŞARTLAR
1) Adayların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımaları gerekmektedir.
2) Bakanlık ve Bağlı Kuruluşları ile Kamu Kurum ve Müesseselerinde 657 sayılı Kanunun 4/A maddesine doğal olarak Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki öteki statülerde vazife icra eden eczacı, diş tabibi ve uzman diş tabipleri,
3) İlk kere yada tekrardan atanmak isteyen ve 3359 sayılı Kanun gereği Devlet Hizmeti Yükümlülüğü bulunmayan doktor ve uzman tabipler,
4) Kamu kurum ve müesseselerinde 657 sayılı Kanuna doğal olarak Devlet memuru olarak çalışanlar dışındaki öteki statülerde vazife icra eden ve kura son müracaat zamanı itibariyle Devlet hizmeti yükümlülüğünü tamamlamış olan doktor ve uzman tabipler,
5) Kura son müracaat evveliyatına kadar mezun olmuş ve en geç 30 Ekim 2019 Çarşamba günü saat 18:00’e kadar Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafınca mezuniyet belgesi uzmanlık tescilleri yapılmış olan uzman (TUTG) ve uzman diş tabipleri,
6) Kura son müracaat evveliyatına kadar mezun olmuş diş tabibi ve eczacılar (T.C. Bakanlığının mezuniyet belgesi tescilleri ile ilgili hizmet veren data bankasında (http://sbu2.saglik.gov.tr/drbilgi/) müracaat meydana getirilen unvanda mezuniyetlerinin tescil edildiğine dair kaydı olmayan diş tabibi ve eczacılar; tercih formu ile beraber mezun olduklarını gösteren geçici mezuniyet belgesi yada diplomanın fotokopisini göndermeleri, ek olarak yurtdışı diplomasına haiz olanların denklik belgelerini göndermeleri gerekmektedir.)
7) 5335 sayılı Kanun’un 30 uncu maddesi, 5947 sayılı Kanun’un 18 inci maddesi kapsamında, emekli olan doktor ve uzman tabipler bu kuraya Bakanlığımız ve Bağlı Müessese kadrolarını tercih ederek başvurabilirler. Bakanlığımız dışındaki kurumlara yerleşen emekli (doktor ve uzman tabiplerin) atamaları gerçekleştirilmeyecektir.
8)Belgeleri noksan olan, duyuru metninde belirtilen süre içinde başvurmayan, müracaat formu imzasız olan, evrakları belirtilen süre içinde Bakanlığımıza ulaşmayanlar, yanlış müracaatta bulunan, PBS üstünden başvurusunu kesinleştirmeyenlerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.
Profesyonelleri Platformundan Alım Açıklaması
KPSS 2019/5 kapsamında ve bağlı hastanelere minimum lise mezunu adaylar arasından 17 bin 689 personel alımı yapılacak. Alım sürecini yakından takip eden Profesyonelleri Platformu mevzu ile ilgili bir izahat yapmış oldu. Aras Ali Altıntaş yapmış olduğu açıklamada alım ile ilgili hazırlık sürecinin devam ettiğini, bakanlığın uygulaman uygulaman alımı kadro dağılımı üstünde çalıştığını bildirdi. Altıntaş, ortaöğretim hemşire olmayacak diye bir durum olmadığını da sözlerine ekledi. İşte o izahat:
Bakanı Fahrettin Koca geçtiğimiz aylarda yapmış olduğu açıklamada bu yıl Ağustos’ta 12 bin, Eylül-Ekim’de de 17 bin 689 olmak suretiyle 29 bin 689 sağlık çalışanı alınacağını söylemişti.
12 BİN PERSONEL ATAMASI YAPILDI
KPSS 2019/4 puanı ile tercih işlemlerini gerçekleştiren adaylardan 7 bin 165’i lisans, 2 bin 592’si ön lisans, 2 bin 243’ü de ortaöğretim mezunları arasından alındı. 6 bin 835’i hemşire, bini ebe ve 3 bini teknisyeni/ teknikeri olmak suretiyle psikolog, toplumsal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapisti, dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve fizikçisi şeklinde unvanlarda atama yapılmış oldu. Yerleştirmesi meydana getirilen sözleşmeli çalışanının 10 binini yataklı tedavi kurumlarında, binini temel hizmetlerinde, binini de acil hizmetlerinde görevlendirecek.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Haberin devamı için tıklayınız

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.